Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se na cestách stravujeme?

Během přesunů si dopřáváme drobné občerstvení z palubních zásob. Ty jsou tvořeny zejména sušenkami, bonbony, směsí ořechů, jablky a podobně dle aktuální chuti. Co nemusí být chlazeno, to máme v autě na dosah, co musí být chlazeno, to je uloženo v ledničce na 12 V vzadu v zavazadlovém prostoru. Jednou jsme v Lyonu koupili Lyonský sýr a uložili v lednici k pozdější konzumaci, ale byl v autě tak cítit, že jsme zastavili na nejbližší odpočívce a udělali si svačinku.

Základem stravy je snídaně – obvykle se na snídani přejíme a dlouho přes poledne nemíváme chuť k dalšímu jídlu. Někdy kolem druhé hodiny si dáme něco lehčího, buď někde u stánku, nebo jsme-li zrovna na cestě, tak u benzínové pumpy. Většinou nás uspokojí obložená bageta, párek v rohlíku, gyros a podobné věci. Na klasický oběd máme chuť a čas málokdy.

Na severu Ruska jsem si uvědomil, že jsme nedocenili všechna rizika. V místech, kde za den prakticky neprojede auto a nejbližší vesnice je desítky kilometrů daleko, bychom měli mít na palubě více jídla. Vzpomínám si, že v té oblasti jsme měli sebou dva pytlíky oříškové směsi. Potkat nás tam nějaká závada a muset tam zůstat spoustu hodin trčet, měli bychom hlad.

Večeři řešíme dvěma způsoby – buď si zajdeme někam do restaurace nebo si v obchodě koupíme něco studeného – klobásy, sýry, mořské plody, saláty a k tomu pečivo a večeři si uděláme na pokoji. Ve výbavě proto míváme i plastové nádobí, kelímky, vývrtku s nožem.

Vařili jsme si snad jen jednou – v Kemu u Bílého moře po výletě na Solovecké ostrovy. Šlo o instantní nudlovou polévku.

Kapitolou samou pro sebe jsou hody ve Vikingském bufetu na trajektech společnosti Viking Line. Dvě hodiny vyhrazené totálnímu obžerství.

Pitný režim poctivě dodržujeme. Během přesunu v autě spotřebujeme každý skoro litr a půl tekutin denně. Nakupujeme několik kartonů vod, co nejvíce druhů, aby se nám něco nepřepilo. Načatá láhev je v chlazené přihrádce v přístrojové desce, další se připravuje na použití v palubní ledničce. V té se také chladí alespoň jedna plechovka energetického drinku a jedna plechovka piva – nákup zásoby plechovek obého patří k běžné předodjezdové rutině. Podle tolerance dané země k hladině alkoholu slouží plechovka desetistupňového piva k doplnění důležitých živin odpočívajícímu řidiči. Pokud držíme večeři na pokoji, dopřáváme si lahev vína. Několikrát jsme si vezli zásobu již z domova, při posledních cestách jsme upřednostnili ochutnávku místních odrůd.