Jdi na obsah Jdi na menu
 


Den 11 - úterý

31. 8. 2018

Ráno jsme u snídaně vzpomínali, jak jsme v první části cesty trpěli zimou a vlhkem, teď se vše otočilo a jsme uprostřed tropů. Čekalo nás šest set kilometrů vnitrozemím.

Dálnice míjela města a vesnice, obcházela pohoří Sierra Nevada. Občas byla někde na obzoru vidět vesnice, občas se na kopci objevila zřícenina starého hradu. Vegetaci se příliš nedařilo, kolem rostly jen trsy tvrdé šedozelené trávy. Proléváme se nápoji, trpíme a proklínáme nefunkční klimatizaci.  V autě bylo nedýchatelno, ventilátor na nejvyšší stupeň výkonu s ním alespoň trochu hýbal. Ve chvíli, kdy jsme zastavili a vystoupili ven, bylo to ještě horší. Vzduch se nehýbal. Zastavovali jsme jen ke střídání, dotankování a svačince.

V sauně jsme museli vydržet šest hodin. Totálně nás to unavilo. Ve Valencii jsme zaparkovali v hotelové garáži a ubytovali se. Na pokoji jsme si dali sprchu, převlékli se do plavek a vyjeli na střechu hotelu k bazénu. Osvěžili jsme se a rozhlíželi se ze střechy. Prakticky všechny pamětihodnosti ležely před námi – Park De Túria, zaplňující koryto odkloněné řeky, katedrála La Seu, tržnice Mercat Central, budova Hedvábné burzy. Budovy kolem jsou rozpálené a na prohlídku města nás to neláká. Možná máme úžeh a úpal. 

Alespoň krátkou vycházku podél Parku de Túria jsme si udělali. V obchůdku s potravinami jsme si nakoupili za laciný peníz mořské plody a víno. Narazili jsme také na prodejnu ruských specialit a nakoupili různé ruské dobroty, které jsme si oblíbili na minulých cestách – sušené rybky, kalamáry, karamelky korovka. Bylo zvláštní uprostřed Španělska hovořit s prodavačkou rusky.

I krátká procházka nás unavila. Pár minut jsme si odpočinuli, znovu se převlékli do plavek a vyjeli k bazénu na střeše. Plavali jsme a občerstvili se u baru – já si dal pivo, Šárka Sangrii. Stmívalo se, sluníčko se klonilo k obzoru a začala se rozsvěcet světla. Horko bylo pořád.

Chtěl jsem se dívat na poslední zápas našich na mistrovství Evropy s Turky, ale na hotelové televizi jsem našel jen souběžně hraný zápas. Občas jsem proto sjel výtahem do přízemí, kde byly na dvou obrazovkách v hale přenášeny oba zápasy. Naši prohráli.